reklama

Ako sa kedysi posvätná rastlina stala súčasným liekom?

Tak poďme sa pozrieť na vývoj lieku takmer na všetko.Od pôvodu bylinného ľudového lieku, vďaka predĺženému životu a bojovníkovi proti bolestiam, až po jeho doterajšie využitie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/infographics/a-history-of-aspirin/20066661.article)

Kde to celé začalo?

Pred 4000 rokmi, starí Sumeri urobili naozaj prekvapivý objav. Prišli na to, že po odrezaní a zjedení kôry z vŕby, ich bolesť náhle zmizla. Vedeli však príliš málo pre objasnenie liečivého účinku vŕbovej kôry. Koniec koncov netušili, že tento náhodný objav ovplyvní budúci liečebný postup. Čo Sumeri objavili, bolo predchodcom lieku, dnes známy ako aspirín. Liečivou zložkou aspirínu je kyselina salicylová, bežne sa vyskytujúca vo vŕbach a v iných rastúcich rastlinách napr. (jazmín,fazuľa, hrášok, ďatelina a určité trávy a stromy...) 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vŕbu (latinsky Salix) s jej liečivými účinkami začali používať Sumeri a Egypťania, neskôr sa rozšírilo jej využitie na liečbu chorôb pri starovekých civilizáciách v Babylone, v Grécku, v Ríme, ale i v Peru, v Mexiku a v Indii. Staroegyptský papyrus Eber predstavuje najobsiahlejší dochovaný záznam staroegyptskej medicíny a obsahuje až 900 bylinkových receptúr, kde vŕbu označoval ako liek proti bolesti.

V Grécku roku 400 pnl. „Otec medicíny“ Hippokrates si ako prvý všimol liečivé účinky vŕbovej kôry. Nechával ju vylúhovať vo vode a takýmto roztokom liečil horúčku, rôzne bolesti a zápaly. Hippokrates dával ženám čaj z vŕbového listu na zmiernenie bolesti pri pôrode. Trvalo ešte viac ako 2000 rokov, kým sa komplexne preskúmal potenciál lieku aspirín. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Liek takmer na všetko

V roku 1763 Reverend Edward Stone z Chipping Norton pri Oxforde zasvätil 5 rokov výskumu a na základe experimentov dokázal, že rozdrvená vŕbová kôra v prášku po zjedení znižovala horúčku. Trvalo ďalších takmer 70 rokov, kedy nemecký lekárnik Johann Buchner konečne identifikoval a izoloval liečivú látku nachádzajúcu sa vo vŕbovej kôre, ktorú nazval salicín (z latinského názvu Salix). Od tohto obdobia lekári používali vŕbovú kôru a iné rastliny bohaté na salicín na liečbu bolesti, horúčky a zápalov. Táto identifikácia presnej zmesi náhle otvorila možnosť manipulovať s jej formou. Nevýhodou salicínu bola veľmi nepríjemne horká chuť a preto sa chemici snažili pozmeniť jeho štruktúru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1853 sa francúzskemu chemikovi podarilo zistiť, že hlavnou účinnou zložkou salicínu je kyselina salicylová. Problém kyseliny salicylovej bolo, že mala veľa negatívnych vedľajších účinkov. Spôsobovala podráždenie žalúdka, musela sa brať vo vysokých dávkach

Aspirín, ako ho poznáme dnes, vznikol koncom osemdesiatych rokov vo forme kyseliny acetylsalicylovej. Patentovaný bol až v roku 1899 chemikom Felixom Hoffmannom, ktorý pracoval vo farmaceutickej firme Bayer v Nemecku a presadil výrobu tohto univerzálneho lieku pri liečbe reumy svojho otca. Čoskoro sa aspirín stal synonymom kyseliny acetylsalicylovej. Použitie aspirínu pre pacientov so srdcovými ochoreniami začalo v roku 1948, keď lekár z Kalifornie Dr. Lawrence Craven predpisoval pacientom denne aspirín na zníženie rizika srdcového infarktu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V deväťdesiatych rokoch 20. storočia skúmali výskumníci v celej Európe kyselinu acetylsalicylovú. Zistili, že aspirín zmierňuje nielen bolesť, ale aj mnohé problémy súvisiace so zápalom, ako je reumatická artritída, perikarditída (ostrá bolesť v strede hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kašli), bolestiach hlavy, migréne, znižuje riziko infarktu a mozgových príhod, tíši bolesť zubov.

Obrázok blogu
(zdroj: https://wptschedule.org/detail.php?epid=45103236)

Odhalenie medicínskeho zázraku

Aj napriek všetkým týmto zisteniam vedci stále nevedeli ako aspirín presne funguje. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch to zmenili švédski a britskí vedci. Dokázali, že liek prerušuje výrobu určitých chemických látok nazývaných prostaglandíny. Prostaglandíny sú zodpovedné za tvorbu krvných zrazenín, ktoré vedú k infarktu a mŕtviciam. Aspirín totiž riedi krv a preto znižuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, ktoré upchávajú cievy. V roku 1982 tento objav vyhral Nobelovu cenu za medicínu.

Podľa štatistických údajov štyria z piatich ľudí so srdcovým ochorením pravidelne užívajú aspirín podľa údajov Centers for Disease Control, ktoré boli predložené na základe štúdii z roku 2006. Počet bežných používateľov aspirínu vzrástol od roku 1999 do roku 2003 o 20 percent.

Ako to je dnes? Dnes spotrebujeme asi 100 miliárd tabliet aspirínu každý rok. Aspirín je známy aj ako Acylpyrín, Anopyrín, Superpyrín, Acifein atď. Jeho hlavnou zložkou je kyselina acetylsalicylová. Ide o analgetikum, antipyretikum a antiflogistikum.

Nič nie je dokonalé

Lekári však ľudí čoraz častejšie upozorňujú na možné riziká spojené s užívaním aspirínu. Posledné výskumy, vykonané odborníkmi z Warwick Medical School na požiadanie Národného inštitútu pre výskum zdravia v Británii jasne preukázali, že aspirín síce naozaj riedi krv, ale tak ako môže byť tento liek pre naše zdravie prínosom, tak nás naopak môže ohroziť. Pacienti užívajúci denne aspirín možno nevedia o hrozbe spojenej s krvácaním do mozgu a žalúdka, ktoré môže spôsobiť hlavná zložka aspirínu - kyselina acetylsalicylová. Aspirín taktiež inhibuje enzýmy v žalúdku, čo častým užívaním môže viesť k tvorbe vredom.

Aspirín je stále jedným z najznámejších a najviac skúmaných liekov na svete, pričom každý rok sa odhaduje vykonanie okolo 700 až 1 000 klinických skúšok. Užívanie tohto lieku bez predpisu a odporučeniu lekárom je preto absolútne nemysliteľné. Odborníci nechcú spochybniť priaznivé účinky aspirínu, ale vyzývajú k veľkej opatrnosti. Ako znie stará známa pravda „všetkého veľa škodí“, platí to aj v tomto prípade. Optimálna je zlatá stredná cesta, teda inak povedané, všetko treba dávkovať s mierou. 

Použitá literatúra & zdroje: 

http://brno.milost.cz/logos/clanok/fytoterapia-liecba-bylinkami

http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/12/22/aspirin.history/index.html

https://www.youtube.com/watch?v=uRhkDN2WjzI&feature=youtu.be&ab_channel=TED-Ed

http://www.aspirin-foundation.com/history-of-aspirin/aspirin-timeline/

https://www.youtube.com/watch?v=fsm72AcNgd8&ab_channel=fblt.cz

Nikola Laurenčíková

Nikola Laurenčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mojím hlavným cieľom tvorby je zdieľať s vami svoje nadšenie o vedu a priniesť vám zaujímavé informácie podložené vedeckými štúdiami.Taktiež rada cestujem a spoznávam nové miesta/krajiny - ich zvyky a tradície :) Zoznam autorových rubrík:  ChémiaNezaradenéMozogChudnutieCvičenie a jeho vplyv na telo

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu