Chudnutie alebo kde tie zhodené kilá zmiznú?

Autor: Nikola Laurenčíková | 24.5.2017 o 21:16 | (upravené 26.5.2017 o 8:54) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  7779x

Veľa ľudí sa snaží zhodiť pár kíl prostredníctvom diéty, cvičenia, chirurgie alebo mnohých ďalších alternatív, dúfajúc, že dosiahnu cieľ a tým je štíhle vypracované telo. Ale keď chudneme, kde nám miznú tieto zhodené kilá? 

Zistila som že prehliadač bol na tento typ otázok celkom slabý, začala som preto pátrať viacej. Nakoniec som sa dopracovala k samotným štúdiám, kde sa snažia vedci podrobne vysvetliť, ako to celé prebieha.  Predtým som si však zo zvedavosti našla štatistické údaje podľa veku ľudí a zastúpenia obéznych ľudí  na Slovensku. 

Vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov bolo obéznych 7,7% Slovákov, vo veku 35 až 44 rokov 11,8 %, v kategórii 45 až 64 rokov sa obezita týkala 22,1% najobéznejšia bola veková kategória 65 a 74 rokov s 33 % obéznych, vo veku na 65 rokov trpelo obezitou 23,2 % občanov," priblížilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. 

Odpoveďou na otázku prečo chudneme je, že naše telo premieňa molekuly v tukových bunkách na použiteľné formy energie, tým sa bunky zmenšujú. Ale aby tento dej prebehol, nebude to len o prepotených tričkách ale je to trochu zložitejšie. Vieme, že strata hmotnosti závisí od spaľovania kalórií. Kalórie merajú potenciálnu energiu v potravinách, ktoré konzumujeme vo forme tukov, bielkovín a sacharidov. Ak by sme boli autá, kalórie by boli palivo, ktoré by nás poháňalo vopred. Auto, ktoré najazdí veľa kilometrov potrebuje aj viac paliva. Stručne povedané, viac práce znamená viac energie. Kalórie v potrave sú rozdelené na príslušné stavebné kamene: sacharidov, tukov a bielkovín.

Kalórie, ktoré telo nepoužilo pre zdroj energie, začne premieňať na tuk, ktorý sa uskladňuje v tukových bunkách. Tuková bunka (adipocyt) má schopnosť vytvárať a hromadiť tuk, a to buď v jednej veľkej vakuole alebo v podobe množstva menších vakuol. Tukové bunky fungujú ako čerpacia stanica, kde dochádza k ukladaniu rezervy paliva. Ak chcete teda schudnúť musíte spáliť viac kalórií alebo energie aby telo začalo používať túto rezervu paliva. 

 

Ako teda naše telo spaľuje tuk?

Vždy keď niečo zjeme sa táto hmota v našom tele premení ale nikdy nestratí. Keď budete jesť potraviny na báze sacharidov alebo nadbytočné množstvá bielkovín, tuku vaše telo rozbije túto hmotu na cukor - známy ako glukóza. Prečo?

Pretože glukóza je potrebná pri vytváraní ATP (energetickej molekuly), čo je palivo, ktoré je potrebné pre denné aktivity, zdroj energie v našom tele. V pečeni a vo svaloch sa uchováva prebytok glukózy vo forme glykogénu a uvoľňuje ju podľa potreby do krvi. Odhady ukazujú, že iba asi polovica svojej dennej energie môže byť uložená vo forme glykogénu. Počas dlhých období hladovania, diéty, počas spánku sa vyčerpávajú pečeňové a svalové zásoby glykogénu, telo začne využívať tukové zásoby. Využívanie energie spaľovaním tuku sa označuje ako ketóza. 

Hormóny regulujúce hladinu cukru v krvi aktivujú enzým v krvných cievach tukového tkaniva nazývaného lipáza. Lipáza pomáha tukovým bunkám, aby uvoľnili makromolekuly nazývané triacylglyceridy, čo spôsobuje, že tukové bunky sú tučné. Pre lepšiu predstavu, triacylglyceridy sú tvorené z glycerolu a troch reťazcov mastných kyselín. Keď dostanú signál od enzýmu lipázy na opustenie tukových buniek, triacylglyceridy sa rozpadnú na príslušné zložky a vstupujú do krvného obehu na použitie. Niektoré z mastných kyselín môžu byť využité vo svaloch pre zdroj energie. Rozpad triacylglyceridov na využiteľnú energiu sa nazýva lipolýza.  

Reťazce mastných kyselín sa spália v pečeni v procese zvanom beta-oxidácia, ktorého výsledkom je vytváranie ketónov. Tie sa používajú ako palivo vo svaloch a v mozgu. Hoci ketóny sa využívajú na výrobu energie, nadprodukcia týchto molekúl môže viesť k nerovnováhe pH v krvi. 

Dôležité je však poznamenať, že všetky chemické reakcie opísané vyššie, telo metabolizuje až na samotný oxid uhličitý a vodu, pokiaľ ich nevyužije inak. Reťazce zlúčenín (triacylglyceridy, gykogén...) sa odbúrajú až na samotný oxid uhličitý a vodu.

 

Stratená hmotnosť – voľná koža

V prípadoch miernej straty hmotnosti sa naša koža zmenšuje, aby sa prispôsobila novej veľkosti tela vďaka svojej pružnosti. Proteín, ktorý sa nazýva kolagén nachádzajúci sa v koži, mu dáva túto špeciálnu vlastnosť. Ale keďže starneme pokožka začína strácať pružnosť, pretože tieto kolagénové vlákna v koži sa začnú oslabovať, čo vedie k vráskam. Rýchly rast alebo prírastok hmotnosti môže narušiť produkciu kolagénu v pokožke a spôsobiť  preťaženie oblastí. To môže viesť k striam. Strie sú obzvlášť časté pri tehotenstve a dospievaní počas puberty.

 Nedávno som sa začala zamýšľať a čítať podrobnejšie aj vďaka diskusii pod videom ohľadom pôstu a jeho dopadu na telo. V jednom článku podľa výskumníkov na Univerzite v Južnej Kalifornii pôst po dobu len troch dní dokáže regenerovať celý ľudský imunitný systém pre veľmi zdravý život.  

Zdroje:

https://anidonat.com/2013/12/23/lipolysis-and-beta-oxidation/

https://medlineplus.gov/ency/article/003287.htm

http://anonhq.com/study-fasting-three-days-can-regenerate-entire-immune-system-humans/

Sporny, Lora A. "When you lose weight where does it go?" Scientific American. Dec. 18, 2006. (April 25, 2008)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?