“Lietajúce mušky“ pred našimi očami

Autor: Nikola Laurenčíková | 12.2.2017 o 18:07 | (upravené 22.3.2017 o 22:42) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1160x

Všimli ste si niekedy, že pred vašimi očami sa vám pohybujú neznáme objekty niečo ako tenké červíky, či pohybujúce sa bodky, zrnenie? Táto téma ma natoľko zaujala, že som začala o tom čítať podrobnejšie. Prečo tomu tak je?  

Video od TED Ed, ktoré vysvetľuje tento jav ma veľmi zaujalo a inšpirovalo zároveň. Skúsim vám ho priblížiť v tomto článku a nakoniec si môžete pozrieť dve krátke videá. 

Tento bežný jav je celkom neškodný jav známy aj ako lietajúce mušky, či latinsky Muscae volitantes.

 

Samozrejme v skutočnosti nejde o hmyz ani žiadne vonkajšie objekty. Tieto  lietajúce mušky sa nachádzajú vo vašej očnej guli. Ich pohyby a meniaci sa tvar môžu v nás vyvolať pocit, že sú živé ale nie sú. Aby bolo možné vysvetliť čo je ich príčinou, musím trochu popísať anatómiu oka.

 

Anatómia oka

Očná guľa je tvorená: očným bielkom, rohovkou, sietnicou, sklovcom,  šošovkou, dúhovkou, slepou škvrnou...

Rohovka a šošovka pomáhajú lúč svetla spojiť a zaostriť na zadnú stenu oka – sietnicu. Toto svetlo spôsobuje chemické premeny vo svetlocitlivých bunkách, ktoré vysielajú nervové impulzy zrakovým nervom.

Sietnica je miesto, kde sa na zadnej časti nachádzajú svetlocitlivé bunky - tyčinky, čapíky, a prednú časť sietnice tvoria pigmentové bunky.

Vnútorný priestor očnej guľe vypĺňa sklovec. Sklovec obsahuje 98,5% vody. Počas starnutia dochádza k vysýchaniu sklovca a ku zmenám jeho štruktúre - tvoria sa jemné zákalky.

 

Takže čo sú to vlastne tie lietajúce mušky?

Sú to malé objekty, ktoré vrhajú tiene na sietnicu, čo je tkanivo citlivé na svetlo. Môže ísť o úlomky tkaniva, červené krvinky alebo zhluky bielkovín. Tieto objekty sú rozptýlené v sklovci v gélovitej tekutine, ktorá vypĺňa vnútornú časť oka. Ich pohyby sú rovnaké s pohybmi oka. Väčšinou sa dajú len veľmi ťažko rozpoznať. Čím sú bližšie ku sietnici, tým sú viditeľnejšie.

Mušky môžeme pozorovať najmä pri pohľade na rovnomerný svetlý povrch, napr. na prázdnu obrazovku počítača, sneh, jasnú oblohu. Čím je farba svetlejšia, zrenička sa viac sťahuje.

1. Video nájdete tu:

https://www.facebook.com/iVeda.blog/videos/385955271766517/?pnref=story

 

Existuje ďalší zrakový jav, ktorý sa podobá lietajúcim muškám ale v skutočnosti s nimi nesúvisí.  Určite sa vám niekedy stalo, že ste pri pohľade na jasnú oblohu videli rýchlo sa pohybujúce malé bodky. Tento jav je známy aj ako entoptický fenomén modrého poľa. Je to úplne rozdielny jav od mušiek. V tomto prípade nevidíte tiene ale malé pohybujúce sa okná, ktorými vám do sietnice preniká svetlo. Tieto okná v skutočnosti spôsobujú biele krvinky- leukocyty pohybujúce sa v kapilárach sietnice. Tieto leukocyty môžu byť také veľké, že môžu úplne vyplniť kapiláry sietnice a v dôsledku toho sa pred nimi otvorí plazmatický priestor.

Priestor v bielych krvinkách je voči modrej farbe priehľadnejší než pri červených krvinkách, ktoré sa v kapilárach taktiež nachádzajú. Vždy keď sa to stane vidíme pohybujúcu sa bodku  svetla. Niekedy pri pozorovaní môžete dokonca za bodkou zbadať niečo čo pripomína tmavý chvost. Sú to červené krvinky, ktoré za leukocytom vytvorili zhluk.

2. Video nájdete tu:

https://www.facebook.com/iVeda.blog/videos/385952275100150/

 

Tento jav síce vníma každý z nás ale často si ich ani nevšimneme pretože náš mozog sa ich snaží ignorovať. Ale nezvyčajne veľké mušky, ktoré vám prekážajú pri videní  môžu byť príznakom závažnejšieho ochorenia, ktorá si vyžaduje liečbu.

Dúfam že som vám priblížila bližšie čo sa skrýva za týmito javmi ako sú lietajúce mušky či rýchlo sa pohybujúce malé bodky. 

 

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi alebo sa môžete pridať https://www.facebook.com/iVeda.blog/  

 

 

Zdroje a inšpirácia:

https://www.youtube.com/watch?v=Y6e_m9iq-4Q

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?