Hudba je umenie, zábavy, potešenia a liek pre dušu a telo

Autor: Nikola Laurenčíková | 16.1.2017 o 10:48 | (upravené 13.3.2017 o 18:04) Karma článku: 8,98 | Prečítané:  749x

Som veľká fanúšička v počúvaní hudby, či už pri práci, cestou v metre alebo pri zaspávaní ale nemala som žiadnu predstavu o tom, ako to naozaj ovplyvňuje činnosť mozgu a vôbec celú nervovú sústavu. 

Myslela som, že by bolo zaujímavé a užitočné, aby som sa pozrela na niektoré štúdie a dôkazy, ako naše telo reaguje na počúvanie hudby bez toho aby sme si to uvedomovali.

Hudba je jedna z mála aktivít, ktorá zahŕňa použitie celého mozgu. Je podstatou vo všetkých kultúrach a má prekvapujúce výhody nielen pri výučbe jazyka, ale taktiež zlepšuje pamäť, pozornosť. Nie všetky druhy hudby majú priaznivé účinky. Počúvanie hudby má vplyv na výkon mozgu ako celok, stimuluje analytický mozog a subjektívno-umelecký mozog, ktorý ovplyvňuje celkový vývoj človeka a prípadne zvyšuje celkovú duševnú schopnosť.  Hudba má vplyv na vegetatívny nervový systém, ktorý je zodpovedný za kontrolu krvného tlaku a srdcového tepu, rovnako ako limbického systému, ktorý je zodpovedný za pocity a emócie.

 

Hudba ako terapia

Prehľad 23 štúdií od Bradt & Dile (v roku 2009) zahŕňajúcich takmer 1500 ľudí  vďaka počúvaniu hudby, ktorá im pomohla znížiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu u pacientov so srdcovým ochorením a taktiež zmiernila pocity úzkosti u ľudí.

Hudobnú terapiu  stále viac používajú v nemocniciach, či už aby sa znížila potreba liekov alebo na odreagovanie. Spojenie svojej mysle s hudbou môže zmeniť vnímanie času, takže človek sa menej obáva toho čo sa deje v okamihu (zväčša návšteva u zubára). Dr. Bradshaw.

Existuje niekoľko teórií o tom, Salimpoor a Zatorre vykonal iný typ skenovania mozgu, experiment, pri ktorom účastníci počúvali hudbu, ktorá im dala pocity uvoľnenosti. Výskumníci im potom injekčne podali indikátor, ktorý sa viaže na receptory dopamínu, chemickej látky, ktorá sa podieľa na motivácií a je spájaný so systémom príjemných vnemov, a s motiváciou k rôznym aktivitám. S touto technikou, tzv pozitrónová emisná tomografia alebo PET, vedci ukázali, že 15 minút po tom, čo účastníci počúvali svoje obľúbené piesne, ich mozog bol zaplavený dopamínom. 

Hudba- liek proti bolesti

Celkovo môžme povedať, že hudba má pozitívny vplyv na liečbu bolesti. Znížuje pocity úzkosti a taktiež chronickej bolesti či pooperačnej bolesti. Počúvaním hudby môžeme znížiť pocity úzkosti až o 25% a chronickú bolesť z rozsahu bolestivých stavov až o 21% , vrátane osteoartritídy (ovplyvňuje len činnosť kĺbov), či problémy s reumatoidnou artritídou (dlhodobé zápalové ochorenie postihujúce kĺby) Hudba a jej pozitívny vplyv:

·         1. Hudba môže dať pacientovi pocit kontroly

·         2. Hudobné tóny spôsobujú, že telo  uvoľňuje endorfíny ktoré pomáhajú v boji proti bolesti

·         3. Hudba pomáha a upokojuje tým, že spomaľuje dýchanie a tep

 

Hudba zvyšuje inteligenciu, učenie a IQ

Hudba má silu zvýšiť niektoré druhy vyšších mozgových funkcií:

  1. Matematické schopnosti
  2. Emočnej inteligencie
  3. Čítanie
  4. Časopriestorové uvažovanie
  5. Pri výučbe cudzích jazykov

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?