reklama

Hudba je umenie, zábavy, potešenia a liek pre dušu a telo

Som veľká fanúšička v počúvaní hudby, či už pri práci, cestou v metre alebo pri zaspávaní ale nemala som žiadnu predstavu o tom, ako to naozaj ovplyvňuje činnosť mozgu a vôbec celú nervovú sústavu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Myslela som, že by bolo zaujímavé a užitočné, aby som sa pozrela na niektoré štúdie a dôkazy, ako naše telo reaguje na počúvanie hudby bez toho aby sme si to uvedomovali.

Hudba je jedna z mála aktivít, ktorá zahŕňa použitie celého mozgu. Je podstatou vo všetkých kultúrach a má prekvapujúce výhody nielen pri výučbe jazyka, ale taktiež zlepšuje pamäť, pozornosť. Nie všetky druhy hudby majú priaznivé účinky. Počúvanie hudby má vplyv na výkon mozgu ako celok, stimuluje analytický mozog a subjektívno-umelecký mozog, ktorý ovplyvňuje celkový vývoj človeka a prípadne zvyšuje celkovú duševnú schopnosť. Hudba má vplyv na vegetatívny nervový systém, ktorý je zodpovedný za kontrolu krvného tlaku a srdcového tepu, rovnako ako limbického systému, ktorý je zodpovedný za pocity a emócie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudba ako terapia

Prehľad 23 štúdií od Bradt & Dile (v roku 2009) zahŕňajúcich takmer 1500 ľudí vďaka počúvaniu hudby, ktorá im pomohla znížiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu u pacientov so srdcovým ochorením a taktiež zmiernila pocity úzkosti u ľudí.

Hudobnú terapiu stále viac používajú v nemocniciach, či už aby sa znížila potreba liekov alebo na odreagovanie. Spojenie svojej mysle s hudbou môže zmeniť vnímanie času, takže človek sa menej obáva toho čo sa deje v okamihu (zväčša návšteva u zubára). Dr. Bradshaw.

Existuje niekoľko teórií o tom, Salimpoor a Zatorre vykonal iný typ skenovania mozgu, experiment, pri ktorom účastníci počúvali hudbu, ktorá im dala pocity uvoľnenosti. Výskumníci im potom injekčne podali indikátor, ktorý sa viaže na receptory dopamínu, chemickej látky, ktorá sa podieľa na motivácií a je spájaný so systémom príjemných vnemov, a s motiváciou k rôznym aktivitám. S touto technikou, tzv pozitrónová emisná tomografia alebo PET, vedci ukázali, že 15 minút po tom, čo účastníci počúvali svoje obľúbené piesne, ich mozog bol zaplavený dopamínom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
​PET - Pozitrónová emisná tomografia   ​
​PET - Pozitrónová emisná tomografia ​ 

Hudba- liek proti bolesti

Celkovo môžme povedať, že hudba má pozitívny vplyv na liečbu bolesti. Znížuje pocity úzkosti a taktiež chronickej bolesti či pooperačnej bolesti. Počúvaním hudby môžeme znížiť pocity úzkosti až o 25% a chronickú bolesť z rozsahu bolestivých stavov až o 21% , vrátane osteoartritídy (ovplyvňuje len činnosť kĺbov), či problémy s reumatoidnou artritídou (dlhodobé zápalové ochorenie postihujúce kĺby) Hudba a jej pozitívny vplyv:

· 1. Hudba môže dať pacientovi pocit kontroly

· 2. Hudobné tóny spôsobujú, že telo uvoľňuje endorfíny ktoré pomáhajú v boji proti bolesti

· 3. Hudba pomáha a upokojuje tým, že spomaľuje dýchanie a tep

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hudba zvyšuje inteligenciu, učenie a IQ

Hudba má silu zvýšiť niektoré druhy vyšších mozgových funkcií:

  1. Matematické schopnosti

  2. Emočnej inteligencie

  3. Čítanie

  4. Časopriestorové uvažovanie

  5. Pri výučbe cudzích jazykov

Obrázok blogu
Nikola Laurenčíková

Nikola Laurenčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mojím hlavným cieľom tvorby je zdieľať s vami svoje nadšenie o vedu a priniesť vám zaujímavé informácie podložené vedeckými štúdiami.Taktiež rada cestujem a spoznávam nové miesta/krajiny - ich zvyky a tradície :) Zoznam autorových rubrík:  ChémiaNezaradenéMozogChudnutieCvičenie a jeho vplyv na telo

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu